‘Kirli bomba’ iddialarına 3 ülkeden ret!

ABD, Fransa ve İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’nın kendi topraklarında kirli bomba (radyoaktif içerikli bomba) kullanmaya hazırlandığı tarafındaki savlarını reddederek, Rusya’da gerginliği artırmak için kullanılacak mazeretleri kabul etmeyeceklerini bildirdi.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz takviyelerini bir kere daha yineledi.

AA’nın haberine nazaran; açıklamada, kelam konusu ülkenin sonuna kadar Ukrayna’nın topraklarını savunmasına takviyesini sürdüreceğine işaret edilerek şu sözler kullanıldı:

“Bugün (22 Ekim Pazar) ülkelerimizin savunma bakanları Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bu ülkenin talebi üzerine başka ayrı görüştü. Ülkelerimiz, Rusya’nın Ukrayna’nın kendi topraklarında kirli bomba kullanmaya hazırlandığına ait palavra savlarını reddetti. Dünya, bu argümanların bölgede gerginliğin arttırılması için mazeret edilmesine yönelik her çabayı görecektir. Rusya’nın gerginliği artırmaya yönelik bu mazeretlerini reddediyoruz.”

Açıklamada, kelam konusu 3 ülkenin dışişleri bakanlarının yaptıkları telefon görüşmesinde, Ukrayna’ya güvenlik, ekonomik ve insani yardımları sürdürme vurgusu yaptığı aktarıldı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI, UKRAYNALI MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede Blinken’ın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine sarsılmaz takviyesini yinelediği aktarıldı.

Blinken’ın, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun “kirli bomba” argümanlarını reddettiğine işaret edilen açıklamada, Ukrayna’ya memleketler arası yardımların da ele alındığı aktarıldı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir