İlk elektrikli Türk uçağı Wisk yakında göklerde

Sargın, Boeing’in birinci elektrikli uçak projesinin isminin “Wisk” olduğunu söyledi.

Sargın, “Bu otonom bir sistem olacak. ‘Elektrikli uçan taksi’ diyebileceğimiz, birinci basamakta havalimanı ile aşikâr noktalar ortasında faaliyet gösterecek bir sistem olarak düşünüyoruz. Çok uzak değil aslında, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde muhakkak yerlerde faaliyete geçeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Elektrikli uçak projesiyle ilgili şu anda Federal Havacılık Yönetimi için hazırlandıklarını bildiren Sargın, “Ama çok heyecanlı bir şey. Düşünebiliyor musunuz günün birinde İstanbul’un trafiğinde bu türlü bir şey olması, natürel ki hayal ediyoruz daima birlikte… O kapı açılsın, burada da göreceğiz onları.” dedi.

2050 yılına kadar sıfır karbon taahhütleri olduğunu belirten Sargın, havacılık dalı ile bu taahhüde girdiklerini lakin bir taahhütleri daha olduğunu, 2030 yılına kadar ürettikleri tüm uçakların sürdürülebilir havacılık yakıtıyla uçabilmesini taahhüt ettiklerini, bunun için de çalıştıklarını söyledi.

“TÜRKİYE’DE ÇOK ÇEŞİTLİ YATIRIM PROGRAMLARI İLE DEVAM EDİYORUZ”

Ayşem Sargın, Boeing’in 10 yılı aşkın müddettir bu teknolojiler üzerinde çalıştığını tabir ederek, 75 yıldan fazla Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.

Sargın, “Türkiye ile çok hoş ortak çalışmalarımız oldu, çok paydaşlarımız var. Aslında havacılık o taraftan hoş bir kesim, iştirakleri teşvik eden bir bölüm. Türk havacılığı yıllardır büyürken buna tanıklık ettik, güzel iş birliği yaptık. Bundan ötürü memnunuz, gurur duyuyoruz.” dedi.

Muhtelif yatırımları olduğunu belirten Sargın, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar Türk endüstrisine 2 milyar dolar iş paketi verdik fakat bunun ötesinde farklı iş birliklerimiz de oldu ve 2019 yılında ‘Boeing Türkiye Ulusal Havacılık’ adı altında iş birliği programı açıkladık. Buradaki sebep şuydu; Türkiye büyüyen bir pazar. Burada esasen Türk Hava Yolları’nın ne kadar süratle ve muvaffakiyet ile büyüdüğünü… Bunun ötesinde Türkiye Boeing için çok değerli bir kaynak, ülke, sanayi ve insan gücü… Bir tarafta nitekim farklı alanlarda çok hoş kesişmeler yakalayabildik.

Türkiye, bizim dünya çapındaki rekabetçiliğimize katkı sağlayabilecek bir yer. Bu yüzden de sanayi ile ilgili çalışmalarımız bugüne kadar 2 milyar doları buldu lakin bunun ötesinde birinci mühendislik merkezimizi 2019’da Türkiye’de açtık. Bu bizim için büyük bir adım. Boeing’in her yerde mühendislik merkezi yok. Bu özel bir adımdı ve her geçen gün mühendislik merkezimizde büyüyoruz.

Mühendislik merkezimizden çok hoş randıman alıyoruz, arkadaşlarımız uygun işler çıkarıyor. Türkiye’de mühendislik kabiliyeti çok yüksek, havacılık ekosistemi çok güçlü. Bir yandan ödüllü tedarikçilerimiz var, öbür taraftan üniversiteler ile çalışmalarımız var. İstanbul Teknik Üniversitesi ile patent evresine geldiğimiz teknoloji geliştirme projelerimiz var. Türkiye’de çok çeşitli yatırım programları ile devam ediyoruz.”

Sargın, Boeing’in yeni kuşak uçaklarının üzerinde Türkiye’den bir modül olduğunu belirterek, “Buradaki sanayi ortaklarımızdan biri Türk Uçak Sanayii Anonim Paydaşlığı (TAI), başkası Kale. Bunlar dünya çapında üretim yapan şirketler, çok kompleks modülleri bile muvaffakiyet ile üretiyorlar. Her ikisi de ödüllü tedarikçilerimiz. Boeing’in dünya çapında çok sayıda tedarikçisi var. Boeing’in uçaklarının çok kıymetli bir kısmı bu tedarikçilerden geliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir