Tarım ve Orman Bakanlığı dondurma için yeni kriterler belirledi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Besin Kodeksi Dondurma Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Meyve yahut zerzevat kullanılarak üretilen çeşnili dondurmada meyve yahut zerzevat oranı kütlece en az yüzde 15 olacak. 

Tebliğle dondurmanın, tekniğine uygun ve hijyenik biçimde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, taşınması, depolanması ve piyasaya arz edilmesini sağlamak üzere özelliklerinin belirlenmesi amaçlandı.

Buna nazaran, dondurmada hacim artış oranı en fazla yüzde 100 olacak. Meyve yahut zerzevat kullanılarak üretilen çeşnili dondurmada meyve yahut zerzevat oranı kütlece en az yüzde 15’i bulacak. 

Fındık, fıstık, ceviz, Antepfıstığı, badem üzere sert kabuklu meyve çeşnileri katılarak üretilen çeşnili dondurmalarda, bu çeşnilerin bir yahut birkaçının birlikte kullanılması halinde toplam çeşni oranı kütlece en az yüzde 5’e ulaşacak. 

ÇEŞNİSİZ DONDURMALARDA AROMA VERİCİ KULLANILAMAYACAK

Tebliğ kapsamındaki eserlerin üretiminde ve piyasaya arzında alkol ve/veya alkol içeren eserler bileşen olarak kullanılamayacak.

Çeşnili dondurmalardaki çeşni hususunun ismi eser ismiyle kullanılacak. Bildiri kapsamında yer alan ve tek bir hayvan çeşidine ilişkin sütün yüzde 100 kullanıldığı eserlerde, sütün ilişkin olduğu hayvan tipi eser ismiyle kullanılabilecek.

Çeşni unsuru bulunmayan dondurmalarda, aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan besin bileşenleri kullanılmayacak lakin sade dondurmada yalnızca vanilya aromalarının kullanımına müsaade verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir