Şirketlerin ‘e-Nabız’ davası, iki bakan yardımcısını karşı karşıya getirdi

85 milyonun ferdî sıhhat bilgilerinin dosyalandığı e-Nabız sisteminin fikri mülkiyet hakları nedeniyle Sıhhat Bakanlığı’nda iki banak yardımcısının karşı karşıya geldiği argüman edildi.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine nazaran Sıhhat Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurduğu ve e-Nabız sistemini birinci tasarlayan şirket olan Bilbest, Tiga isimli şirket ile Sağlık Bakanlığı aleyhine dava açtı. Davanın konusu ise, Tiga isimli firmanın e-nabız uygulamasını Katar’a “kendi mülkiyetindeymiş” üzere satması…

Firmanın başka Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’ye yakın olduğu da öne sürüldü. Sağlık Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği dilekçede, 2017’de uygulama yazılımının sil baştan oluşturulduğunu, bunun da Bakan Yardımcısı Birinci’nin liderliğinde tasarlandığını öne sürdü. Lakin bu kademede Birinci, danışmanlık aldığı kişinin Tiga aleyhine toplumsal medyadan ileti paylaşmasıyla şoke oldu. Danışmanın işine son verildi.

Bakan yardımcısı Birinci daha sonra, Sıhhat Bakanlığı’nın avukatları aracılığıyla kendi danışmanları ve Sabahattin Aydın’ın eşinin kurduğu Bilbest hakkında “ihaleye fesat ve rüşvet” savıyla cürüm duyurusunda bulundu. Savcılık da e-Nabız’ın yöntemsiz biçimde satıldığını öne süren Bilbest yöneticileri ve Birinci’nin işine son verdiği danışmanı dahil yedi kişi hakkında “ihaleye fesat ve rüşvet” davası açtı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir