İlave Gümrük Vergisi yerli üretimi koruyacak


İSTANBUL (İGFA) – Yerli üretimin iç pazardaki hissesinin artırılması ve korunması ile yurt içine yatırımların özendirilmesi maksadıyla, Çin menşeli akaryakıtlı ve hibrit binek arabalara ithalat pahasının yüzde 40’ı yahut 7 bin dolar/adetin yüksek olanı halinde ek gümrük vergisi uygulanacak.

Obdan Sistem Genel Müdürü Arkın Obdan, 7 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye ait değerlendirmelerde bulundu.

Yeni uygulamada verginin, aracın gümrük vergisi matrahı üzerinden %40 oranındaki fiyatı yahut adet başına 7.000 Dolar (hangisi yüksekse) olarak belirlendiğini belirten Obdan, “Karar, 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında alındı ve Gümrük Tarife İstatistik Konumu (GTİP) listesinde 87’nci fasılda yer alan tüm binek arabaları kapsıyor. Yeni uygulama, silindir hacmi fark etmeksizin; içten yanmalı motorlu, elektrik motorlu ve hibrit arabaları içeriyor. Bu karar yerli üretimimizi müdafaaya ve iç pazardaki rekabeti artırmaya yönelik olmakla bir arada, ABD’nin Çin üretimi elektrikle çalışan otomobillere, güneş panellerine ve bataryalara ek vergi getirmesinin akabinde geldi.” dedi.

“ÇİNLİ ÜRETİCİLER, PASTADAKİ HİSSESİ KAYBETMEMEK İÇİN TÜRKİYE’DEKİ YATIRIM VE MUTABAKATLARINI SÜRATLE GERÇEKLEŞTİRMEK ZORUNDA.”

Obdan, Çinli araç üreticilerinin tüm dünyada bu cins vergi duvarları ve teknik pürüzlerle karşılaştığını söyledi. “Bu durum Çin üreticisinin Güney Amerika ve Avrupa üzere yatırım alanlarına yönlenmesini hızlandıracak. Ülkemizde de önemli pazar hissesine sahip olan Çinli üreticiler, pastadaki hissesi kaybetmemek için Türkiye’ye yönelik yatırım ve mutabakatlarını süratle gerçekleştirmek zorunda kalacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir