Engelli maaşları ne zaman yatacak? 2023 Haziran engelli maaş ödemesi

Kurban Bayramı öncesi emekli maaşları ve bayram ikramiyeleri erkenden hak sahiplerine ödendi. Öte yandan engelli aylığı olarak da bilinen toplumsal yardım ödemesinin ödeme tarihi gündeme geldi. Kelam konusu ödemeyi alma hakkı olan vatandaşlar, bayram öncesi araştırmalarını hızlandırdı. İşte, 2023 Haziran engelli maaş ödemesi hakkında bilgiler…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, yaşlı ve engelli aylığı ödemeleriyle ilgili şunu söyledi;

“Temmuz ayı engelli ve engelli yakını aylığı ile yaşlı aylıklarının ödemesini erkene alıyor, toplam 1,4 milyon kardeşimizi bayramdan evvel sevindiriyoruz.”

TEMMUZ AYI YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI BAYRAMDAN EVVEL YATAR MI?

Yaşlı ve engelli aylığı ödemeleri, olağan koşullarda vatandaşın doğum yılının son sayısına nazaran yapılmaktadır. Doğum yılının son sayısı: 0 ve 5 olanlar 5’inde, 1 ve 6 olanlar 6’sında, 2 ve 7 olanlar 7’sinde, 3 ve 8 olanlar 8’inde ve 4 ve 9 olanlar 9’unda ödeme alır.

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının akabinde yaşlı ve engelli aylığı ödemeleri bayramdan evvel yani haziran ayı içinde vatandaşların hesaplarına yatırılacağı açıklandı.

ENGELLİ MAAŞI MÜRACAAT KAİDELERİ NELER?

En az yüzde 40 oranında mahzurun olması ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile belgelemesi gerekmektedir.

18 yaşını doldurmuş ve 69 yaşına girmemiş olanların müracaatları kabul edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının müracaatları kabul edilmektedir.

Şahsen müracaat yapamayacak durumda olan engelli bireylerin mahkeme kararı ile onaylanmış vasilerinin müracaat yapması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alınmalıdır.

Engelli bireyler kendi tercihlerine nazaran bir hastaneden rapor alamamaktadır. Gerekli evrakların eksiksiz bir formda vakıfa ulaştırılması ve müracaat onayı alınması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir