‘Enflasyon belasından kurtulacağız’

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği ticaret fuarı MÜSİAD EXPO’da konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonla gayretimizi tek haneli sayılara düşürene kadar gayretimiz devam edecek, bunda kesin kararlıyız. Finansal istikrarı güçlendirmeye yönelik attığımız adımlar başta olmak üzere aldığımız kapsayıcı önlemler sayesinde, global fiyatlarla yaşanacak olağanlaşma ve beklentilerdeki güzelleşmenin de olumlu katkısıyla ülkemizdeki enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulacağız” dedi.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği Ticaret Fuarı MÜSİAD EXPO, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açtı.

Bakan Nebati, “Olumsuz global gelişmelere ek olarak döviz kurunda yaşanan gelişmeler ve enflasyon beklentilerinin berbatlaşması, ülkemizde enflasyonun yüksek düzeylere çıkmasında tesirli olmuştur. Yüksek enflasyonun sebep olduğu problemlerin tümünün farkındayız. İlgili tüm kurumlarla ağır uyumumuzu sürdürüyor, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak için adımlar atmaya devam ediyoruz. İş dünyasının finansmana erişimini desteklemek, yatırım ve ihracat imkanlarını geliştirmek maksadıyla son periyotta selektif kredi siyasetimizle Hazine Takviyeli KGF paketlerini uygulamaya aldık. Gerçek kesimimizin finansman muhtaçlığını karşılayan bankacılık kesimimizin toplam kredi hacmi yılbaşına nazaran yüzde 41 artarak 6,9 trilyon liraya ulaşmıştır” dedi.

Büyüme politikası

Türkiye İktisat Modeliyle yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyüme siyasetini muvaffakiyetle uygulamaya devam ettiklerini lisana getiren Bakan Nebati, “2022 yılı Ağustos ayı prestijiyle toplam istihdamımızı Cumhuriyet tarihimizdeki en yüksek düzeyi olan 31 milyon şahsa yükselttik. Ticaret ortaklarımızdan gelen güçlü talep ve global tedarik zincirindeki aksaklıklara karşın bunu avantaja çevirebilmemiz sayesinde ülkemiz, son 22 ayda aylık ihracat rekorları kırmıştır. 2022 yılı Eylül ayında yıllık ihracatımız 252,6 milyar dolarla tarihi yüksek düzeylere ulaşmıştır. Turizme yönelik iddialarımızı de üst istikametli revize ediyoruz. 2022 yılında yaklaşık 50 milyon ziyaretçiyi ülkemizde 44 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘Hedeflere ulaşıyoruz’

2022 Ağustos ayı itibariyle yıllık cari açığın 40,9 milyar dolar olduğunu belirten Bakan Nebati, “Tersinden baktığımızda güç ve altın hariç değerlendirildiğinde ise cari süreçler istikrarı yıllık 41,2 milyar dolar fazla vermektedir. Gücün bizi ne kadar etkilediğini çok güzel görebiliyoruz. Bu yıl 100 milyar doların üzerine giden bir güç ithalatı var. Dış ticaret açığımız büyüyor. Cari açık istikrarımız büyüdü. Olağanlaştığını düşündüğünüzde cari süreçler açığı yalnızca ve yalnızca geçen yıl ki fiyatlarla olmuş olsa dahi sıfırlanıyor. Türkiye İktisat Modeli ile amaçladığımız gayelere gün be gün ulaşıyoruz. Dünya normalleştiğinde tesirlerinin süratli ve hissedilir olacağını göreceğiz. İlerleyen devirde, ihracat ve turizm gelirlerimizdeki artışın sürmesiyle birlikte Karadeniz Doğalgazının da devreye alınması, elimizi kıymetli oranda güçlendirecektir” tabirlerini kullandı.

Çiftçilere müjde

Nebati, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ziraî üreticilerimizin daha uygun şartlarda finansman imkanına kavuşması için Hazine faiz dayanaklı kredi kullandırıyoruz. Ziraî kredilerin yaklaşık yüzde 86’sı bu kredilerden oluşuyor ve faiz yükünün yaklaşık yüzde 70ini karşılıyoruz. Bugün de çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşünmeden üretim yapabilmeleri için hububatta mazot ve gübre dayanaklarını 2023 yerine bu yıl ödeyeceğimizi Resmi Gazete vasıtasıyla duyurmuş olduk. Bu dayanak çiftçilerimizin Ziraat Bankası banka kartlarına yüklenecek, mazot ve gübre alımında kullanılabilecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir