En düşük emekli maaşında artış ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklif komisyonda

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin tesir tahlilinin 2023’ün kalan ayları için 85 milyar lira, yıllık olarak ise 120 milyar lira civarında olduğunu belirtti.

En düşük emekli maaşında artış ve süreksiz emekçilere takım düzenlemesini içeren teklifin görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde devam ediyor.

Elitaş, kurula yaptığı sunumda, teklifle muharip gazi aylıklarına yönelik düzenlemeye gidildiğini tabir ederek, Ulusal Çaba, Kore Harbi ile Kıbrıs Barış harekatlarına katılarak gazi olan vatandaşlar ile vefat edenlerin dul ve yetimlerine bağlanan onur aylıklarının toplumsal garantileri olup olmadığına bakılmaksızın evrak bazında taban fiyatın net fiyatı olarak eşitleneceğini anlattı.

Üst yargı organları ortasında tazminat oranları, ek gösterge üzere haklar konusunda eşitsizliklerin giderilmesine ait düzenlemeye gidildiğini aktaran Elitaş, öte yandan teklifle Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda bölgede enkaz altından can kurtarmak için üstün çaba gösterenlere Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası, yurt dışından gelen arama kurtarma gruplarına ise Cumhurbaşkanı Kararı ile Üstün Fedakarlık Nişanı verilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Mustafa Elitaş, 2012 yılı öncesinde fazla ve yersiz işsizlik ödemeleri konusunda vatandaşların güç durumda kalmaması için bir düzenlemeye yer verdiklerini, teklifin yasalaşmasıyla 51 bin kişinin bundan faydalanacağını kaydetti.

“Kamuda 60 bin geçici işçi var”

AK Parti Küme Başkanvekili Elitaş, teklifle emeklilere verilen bayram ikramiyesi meblağında artışa gidileceğine işaret ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Emeklilere bayramlarda ödenen ikramiye meblağının 2 bin liraya çıkarılmasının yıllık maliyeti yaklaşık 25 milyar lira. En düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin tesir tahlili 2023 yılı için 85 milyar lira, yıllık 120 milyar lira civarında. Kamuda 60 bin süreksiz personel var. 31 bini Ulusal Eğitim Bakanlığında, 9 bine yakın ÇAYKUR tesislerinde, 1520 civarında Türkiye Şeker Fabrikalarında, öbürleri de çeşitli kamu kuruluşlarında bulunuyor.”

Elitaş, Sağlık Bakanlığı haricindeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tabipler ile üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışanlar arasındaki fiyat farkını ortadan kaldıracak yeni düzenlemeyi hayata geçireceklerini de söyledi.

Kaynak: AA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir