Devletin çatısı çöküyor

“Ergenekon”, “Balyoz” kumpas davalarında, 103 askerin yargılandığı “28 Şubat Davası”nda, 103 emekli amiralin yargılandığı “Amiraller Davası”nda daima o avukatı gördük. Anayasa Mahkemesi önünde “Adalet Nöbeti”ni de o başlatmıştı. Ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan, üçünün sıhhat nedenleriyle tahliye edildiği, emekli Korgeneral Vural Avar’ın cezaevinde mevti üzerine o avukat yine eyleme hazırlanıyor. Rütbeleri alınan bu askerlerin yargılamalarındaki hak ihlalleriyle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan müracaatın bir an evvel ele alınması istenecek. O avukat, mesleğinde 45 yılı geride bırakan Şule Nazlıoğlu Erol’la sohbet ediyoruz. Emekli amiraller 3 Nisan 2021’de “Emekli Amirallerin Montrö Açıklaması”nı yaptı. Sonraki gün 14 amiralin konutu arandı. Ankara’da günlerce sorgulandı. Geçen yılın Aralık ayında iddianame hazırlandı. Birinci duruşmaları Mart 2022’de başladı. Yaklaşık 18 ay sonra, “Bu bir cürüm değil” kararıyla mahkeme beraat verdi.

SANSASYON İÇİN KELEPÇE

Emekli amirallerin 8 gün gözaltında tutulduktan sonra isimli denetimle hür bırakıldıklarını hatırlatan Erol, şöyle devam etti: “Onları değersizleştirebilmek için ellerinden geleni yaptılar. Onlar bunu yaptıkça, kumandanların kıymeti daha da artmaya başladı. Bir davette çok rahatlıkla gelebilecek insanların ayaklarına elektronik kelepçe takıldı. Emel, sansasyon yaratmaktı. İtiraz ettik kelepçeler sonra kaldırıldı. Yurtdışındaki kıymetli bir toplantıya davet edilen amiralin 4 günlüğüne gitmesine bile müsaade vermediler. Orduevleri, askeri tesislere girişleri yasaklandı. Üç emekli Deniz Kuvvetleri Kumandanı, lojmandan çıkarıldı, muhafazaları alındı. Davaları kazanmalarına karşın bakanlık uygulamadı.”

YENİ ŞAHİT DİNLENDİ

28 Şubat Davası kapsamında ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan emekli Korgeneral Yıldırım Türker paşanın avukatlığını yürüten Erol, “Daha evvel şahit olarak dinlenmeyenler, devam eden ikinci 28 Şubat davasında dinlendi. Bunlar yeni kanıt, duruşmada dinlenememişti. Tanklardan yol güzergâhının değiştirilmesiyle ilgili dokümanlar istenmeliydi. Yeni şahitlerle olayın seyri değişti. 15 sene evvel karar verilmiş davalarda yeni bir şahit bulundu diye geri dönen olağan evraklar var. ‘Adalet ana direktir. Devletin çatısını meblağ. Çektiğiniz an çöker’ dedim. Hakikaten yaşıyoruz” dedi.

Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Erol, 12 Eylül 1980 darbesi devrinde sıkıyönetim mahkemelerinde yapılan yargılamaların şu anki yargılamalardan daha adil olduğunu lisana getirdi.

Adalet için nöbet tutan avukat

Avukat Şule Nazlıoğlu Erol, 1954 Yozgat doğumlu, Ankara Üniversitesi mezunu, 1975 yılında Ankara Barosu üyesi oldu. Erol, Balyoz Davası’nda misyon yaptı. Anayasa Mahkemesi önünde Balyoz Davası kararlarının incelenmesi için ‘Adalet Nöbeti’ tuttu. Şule Nazlıoğlu Erol “Adalet ana devletin çatısını meblağ. Çekilince çöküşü yaşıyoruz. Yargıya inancın kaybolması son derece kötüdür” dedi.

28 Şubat davası savcısı ‘Üzerimde baskı var’ dedi

28 Şubat davasının abartıldığını, ne olduğunun bile kamuoyu tarafından bilinmediğini belirten Erol, “Bu davanın iddianamesini hazırlayan ve FETÖ’den karar giyen, vazifede bulunduğu devirde C. Savcısı Mustafa Bilgili’ye, ‘Niçin bu türlü yapıyorsunuz?’ diye sordum. Bana, ‘Üstümüzde çok ağır baskı var’ dedi. Hatta, Soner Polatkan amiralin tabiri sırasında, ‘Sizleri hür bırakırlar, bundan tutuklama mı olur’ dedi, sonra o da tutuklandı” dedi.

Bu dava büsbütün FETÖ kumpası

Davanın büsbütün FETÖ kumpası olduğunu belirten Erol, şunları söyledi: “Fethullahçı oldukları gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atılan 90’a yakın subay ve astsubaylar davanın müdahiliydi. Davanın yenilenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Lakin, 1,5 yıldır mahkeme bir türlü karar vermedi. Vural Avar paşa cezaevinde vefat etti. Hepsi vefat ettikten sonra mı karar verilecek?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir